Корейське шоубізнесове диво в умовах кризису

Пандемія Covid-19 буквально поставила на коліна світовий шоу-бизнес. Відміна концертів, заборона на перельоти, перенесення прем’єр – все це надало нищівного удару по індустрії розваг. Не тільки музикальній, але ми зупинимося саме на ній.

Дуже болісно відреагував на пандемію і азійський музичний ринок, який завжди стрімко розвивався, і має досвід багатьох локальних епідемій ще з нульових років.

Перша реакція – розгубленість

Навіть гранди азійського шоубізу були вимушені шукати нові шляхи. Наприклад, орієнтований на європейський та американський ринки японський рок-ідол Міяві був вимушений не тільки відмінити всі тури з дуже перспективним новим альбомом, але і в плані вибачення за перенесення концертів, дав мільйонам шанувальників концерт у вигляді відео-конференції. Звісно, це не замінило яскраве шоу, на яке розраховували глядачі, але стало прикладом того, як великі зірки змінюють реальність, реагуючи на несподівані зміни у світі. Так зробили дуже багато музикантів, що сподівалися показати свої нові пісні на стадіонах і у великих залах, але такої можливості не було.

Ті, хто не розгубився

Але сьогодні наша мова про Південну Корею – нового лідера азійського шоу-бізнесу з амбіціями підкорити весь світ.

Місяць тому, 17 вересня 2020 року відбулася конференція “Віртуальний діалог” за участі ключових фігур корейської індустрії популярної музики та культури. На ній спікери розповіли про цікавий досвід, який вони вже реалізували для функціонування всіх структур, задіяних у виробництві музики та проведенні шоу.

Віртуальна концертна зала

Голова компанії SM Entertainment Юн Мін Кім розповів про досвід організації нової форми спілкування зі слухачами і комерції, заснованої на ньому.
SM Entertainment group разом з компанією JYP Entertainment на базі платформи NAVER  запустили проект BEYOND LIVE Corp. Цей проект являє собою онлайн платформу для стрімінгу концертів.

Це виглядає як платний відеосервіс, що працює на замовлення. Ми таке бачимо у сервісах онлайн-кінотеатрів та стрімінгових телеканалах. Глядачі, що сплачують абонентську плату, можуть за бажанням замовити на певний час той чи інший серіал, чи телепрограму.

На BEYOND LIVE те ж саме відбувається з концертами. На сервісі можна подивитися не тільки класичні концерти, що підготували видавці (типу Drones від Muse, що пройшли кінотеатрами світу у форматі 3D та IMAX), а і прямі трансляції концертів, що відбуваються.

Новий сервіс виявився дуже успішним. Наприклад, за три тижні вересня концерти передивилися близько 2 мільйонів глядачів з 129 країн світу.
Звісно, це сприяє розвитку корейської популярної музики, дає заробітки не тільки сервісу, але й музикантам, авторам, звукорежисерам, телевізійникам, інженерам, працівникам сцени та всім, хто бере участь у звичайних концертах.

До того ж, формат таких концертів дозволяє використовувати сучасні способи обробки і представлення контенту, зокрема доповнена чи віртуальна реальність, нові конфігурації об’ємного звуку тощо.

Шоу-бізнес – рушій економіки?

Також на конференції “Віртуальний діалог” виступив співголова Korea Culture Industry forum доктор Янг Ву Лі, який зазначив, що у 2020 році корейський культурний продукт перевищив за об’ємами експорту напівпровідники і став реальним рушієм економіки.

Інноваційний підход до розвитку K-pop, що включає багато нових правил порівняно з  традиційним шоу-бізнесом, дуже сприяє розвитку популярної музики та її виконавців. Наприклад, традиційний для Японії 10-річний цикл життя творчої одиниці у поп-музиці у Кореї зменшили до 8 років. Це пришвидшило інші механізми: ідолізацію виконавців, виведення їх на глобальний ринок, збільшення форм і методів монетизації. Зокрема, для компанії SM Entertainment group ці міри дозволили збільшити прибутки у 300 разів.

Також доктор Янг Ву Лі зазначив, що експансія популярної музики для держави є дуже вигідною: собівартість експорту поп-культурного продукту у 17,5 разів нижча за експорт промислової продукції при однакових доходах.

Спікери конференції зійшлися у думці, що методи, які використовуються під час пандемії, залишаться популярними і у часи без карантину та ізоляції, а монетизацію інтерактивності під час віртуальних концертів можна буде застосовувати і на «живих» виступах.

Конференція “Віртуальний діалог” показала, что у азійському регіоні до шоу-бізнесу ставляться дуже серйозно, на науковому рівні і це приносить неабиякий зиск державі та всім учасникам процесу.

Чи готова Україна переймати новітні технології шоубізу?

Всеукраїнська професійна спілка робітників музичної індустрії збирає зразки передового досвіду і буде розповсюджувати їх серед бажаючих розвиватися учасників вітчизняного шоу-бізнесу.

Зокрема, незабаром, ми влаштуємо онлайн-конференцію за участі колег з Південної Кореї, де вони особисто поділяться досвідом та дадуть поради нашим продюсерам та музикантам у прямому ефірі.

Дивитися конференцію повністю (англ мова)